הגלוי והסמוי בצמיחה

הגלוי והסמוי בצמיחה

כשעוסקים בצמיחה- עלינו להרחיב מבט ולהסתכל גם על שורש הדבר שנסתר מאיתנו.
זו ההזדמנות להתחבר פנימה ולראות את מעשינו בראיה עמוקה יותר.
חודש שבט הגיע. ה"שקדיה" שמבשרת את התחלת הפריחה, את המעבר מחורף והסתגרות לפריחה ויציאה למרחב. כותב הרב קוק במגד ירחים, את המשפט לחודש שבט- "חשק נטיעת אילנות נובע מחפץ הטבת הדורות הבאים" .ללמדנו שמה שבעינינו ברמת "חשק"- מתחשק לנו לעשות, למעשה זה רק הרובד הגלוי. מתחתיו מתחבא הרצון להיטיב לדורות הבאים, כי הרי לפירות האילן יש להמתין ועובר זמן עד שנהנים מהם. וכדברי חוני המעגל כשנשאל על נטיעתו ענה, כשם שנטעו אבותי לי כך אטע אני לבני.
ללמדנו- בפנימיות האדם קיימת הכמיהה לדאוג גם לבאים אחריו. יחודיות האדם בשונה מבע"ח שהוא ממשיך לדאוג לא רק לילדיו בקטנותם, אלא גם בהתבגרותם ואף לדור שלישי ורביעי כשזוכה.
הצמיחה הנפשית הפנימית גם היא מורכבת מרמות אלו. אנו נמשכים לעשות דברים שמתחשק לנו , אך אם נתבונן בכנות אל עצמנו ועל עצמנו , נראה כי מחפשים אנחנו גם מעבר, רוצים להיטיב לאחר, רוצים להוסיף טוב בעולם. מעניין שגם הפסיכולוגיה החיובית ופרופ' זליגמן מביאים את המחקרים המוכיחים ומחזקים את רצון האדם לא רק למימוש עצמי שלו אלא גם להיטיב לאחר. אם כך עלינו לדעת שזו בחירה שלנו אם להישאר ברובד וברושם הראשוני של ההתנהגויות שלנו ושל הסובבים אותנו או לפתח הסתכלות עמוקה יותר, שמאפשרת גם לראות את הטוב הפנימי שמבקש לבא לידי ביטוי. הן אצלינו והן אצל הסובבים אותנו. לא הכל הוא המסר הגלוי.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתף בוואטסאפ
WhatsApp
1
פנו אלינו בWhatsApp
מחפשים מטפל/ת ומעוניינים לקבל עזרה?
מוזמנים לפנות אלינו בהודעת WhatsApp